SUPER RABATY! Więcej kupujesz, więcej zyskujesz. Rabat na wszystkie meble, akcesoria i AGD. Regulamin promocji.

wysokosc-stolu--jak-dobrac-odpowiednia-wysokosc-stolu-do-jadalni
31.05.2021

Wysokość stołu – jak dobrać odpowiednią wysokość stołu do jadalni?

Stół do jadalni decyduje o komforcie podczas spożywania posiłków.

Odpowiednio dopasowany model wraz z wygodnymi siedziskami zapewnia swobodę poruszania się oraz zapewnia wygodę podczas uroczystych spotkań. Prawidłowo wybrane parametry pozytywnie wpływają również na codzienne funkcjonowanie. Jeśli zależy na wspólnym spędzaniu czasu, warto zwrócić uwagę na wysokość stołu.

Wysokość stołu – o czym trzeba pamiętać przed zakupem mebla do jadalni?

Jadalnia to ważne miejsce w każdym domu. Najczęściej znajduje się w kuchni, pokoju dziennym lub w osobnym pomieszczeniu. Wszystko zależy od indywidualnych możliwości. Strefa, w której jemy, musi być odpowiednio zaprojektowana. Każdy błąd obniża poziom komfortu i zniechęca do wspólnego biesiadowania. Aby tego uniknąć, warto pamiętać o kliku prostych zasadach.

Pamiętajmy, że odpowiednio dopasowana wysokość to taka, która pozwala na wsunięcie krzeseł lub innych siedzisk pod blat. Przed zakupem siedzisk warto się upewnić, że będzie to możliwe. Istotne jest również pozostawienie odpowiedniej ilości miejsca na nogi użytkowników.

Przyjmuje się, że standardowa wysokość stołu do jadalni wynosi 74 cm – 76 cm. Większość siedzisk dostępnych na rynku ma 45 cm wysokości. W związku z tym projektanci stosują się zazwyczaj do następujących zaleceń:

  • podłokietniki krzeseł powinny być oddalone od blatu o minimum 15 cm;
  • odległość siedziska od blatu powinna wynosić ok. 30 cm;
  • za krzesłem powinno być ok. 70 – 80 cm wolnego miejsca, by umożliwić swobodne przejście oraz ograniczyć ryzyko uszkodzenia ściany.

Dostosowanie się do powyższych rekomendacji wbrew pozorom jest bardzo łatwe. Na rynku jest dostępnych wiele mebli, które pasują do różnego typu wnętrz.

Stół do małej i dużej jadalni

Wybór wielkości stołu jest uzależniony od wolnej przestrzeni, którą dysponujemy. Nieprawidłowo wybrany model będzie powodował dyskomfort wśród gości oraz domowników. Brak przejścia sprawia wiele niedogodności. Warto im zapobiec przed zakupem, by zwiększyć satysfakcję z podjętej decyzji.

Na duży stół mogą się zdecydować właściciele dużej kuchni, jadalni czy sporego salonu. Mniejsze odpowiedniki lepiej spełnią swoją funkcję przy niewielkim metrażu. Można je ustawić w rogu, zamontować do ściany lub ustawić na środku. W tym wypadku polecamy również rozsuwane blaty, które łatwo można dopasować do każdej sytuacji. Na co dzień mogą być złożone. Gdy pojawią się goście, wystarczy je rozłożyć.

Szerokość stołu w jadalni a liczba osób spożywających wspólny posiłek

Odpowiednia szerokość blatu zapewnia wygodę. Zmieści się na nim zastawa stołowa, a także przyprawniki, waza czy garnki. Wszystko, co potrzebne znajdzie się pod ręką bez konieczności ciągłego odchodzenia od stołu.

Przed zakupem należy się zastanowić, ile osób zasiądzie razem do stołu, a także zaplanować ich rozmieszczenie. Zgodnie z zasadami ergonomii projektuje się różne modele. Oto najczęściej wybierane wymiary przez klientów:

  • 160 × 90 cm – idealny dla 6 osób, gdy 2 siedzą na szczycie;
  • 180 × 90 cm – rekomendowany dla 8 ludzi, kiedy 2 zajmuje miejsce na szczycie;
  • 240 × 100 cm – polecany dla 10 osób przy identycznym układzie jak wyżej;
  • 300 × 100 cm – dobry dla 12 osób z wykorzystaniem miejsc na szczycie.

W asortymencie są dostępne także stoły owalne, kwadratowe oraz okrągłe.

Stół do jadalni a krzesła

Krzesła powinny tworzyć spójną całość ze stołem do jadalni. Niektórzy projektanci zalecają, by wokół blatu postawić przynajmniej 110 cm wolnej przestrzeni, żeby zapewnić komfort podczas odsuwania oraz przesuwania siedzisk. Ważne, by konstrukcja mebli była stabilna, a materiały użyte do produkcji wytrzymałe. W ten sposób zaoszczędzimy sporą sumę pieniędzy.

Wysokość siedziska powinna być mniejsza minimum o 30 cm od wysokości blatu. W ten sposób zyskamy pewność, że użytkownicy będą mogli bez żadnych przeszkód poruszać nogami. Taki wymiar pozwala też na swobodne oparcie rąk.

Krzesła używane w jadalni muszą być odpowiednio wyprofilowane. Dzięki temu odciążą kręgosłup i ułatwią utrzymanie naturalnej pozycji ciała. Wielogodzinne biesiadowanie na niewygodnych siedziskach może spowodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, a także zepsuć nastrój uczestnikom przyjęcia.

Do wyboru krzesła tapicerowane, modele wyposażone w podłokietniki, a także twarde meble wykonane z różnych materiałów. W przypadku tych ostatnich warto pomyśleć o miękkich poduszkach, które zwiększą komfort siedzenia. Jeśli zdecydujemy się na tapicerkę, dobrze jest zainwestować w tkaninę odporną na zabrudzenia oraz ścieranie.

Podsumowanie: Wysokość stołu – jak dobrać odpowiednią wysokość stołu do jadalni?

Wysokość stołu do jadalni wpływa na wybór siedzisk oraz komfort domowników i gości. W większości przypadków doskonale sprawdzają się standardowe meble o wysokości ok. 75 cm. Są one dopasowane do potrzeb ludzi o różnym wzroście. Projektanci rekomendują, by zakupić do nich starannie wyprofilowane krzesła, których oparcie wystaje ok. 20 cm powyżej blatu. Wyższe modele wyglądają masywniej i mogą przytłoczyć małe pomieszczenie. Przy niewielkim metrażu lepiej sprawdzą się jasne odcienie, z kolei w dużych wnętrzach można postawić na ciemniejsze barwy.

Popularne wyszukania:
łóżko dwuosobowe | kuchnie prowansalskie katalog | mały stoliczek | szafa przesuwna | łóżka z materacem | pufa kolorowa | szafka do łazienki | obicie na krzesło | przedpokoje garderoby | narożniki lewostronne

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji odnośnie plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności