SUPER RABATY! Więcej kupujesz, więcej zyskujesz. Rabat na wszystkie meble, akcesoria i AGD. Regulamin promocji.

jak-zaprojektowac-rozlozenie-mebli-w-kuchni-pomoc-planera-3d
14.08.2023

Jak zaprojektować rozłożenie mebli w kuchni? Pomoc planera 3D

Planer 3D: Kreuj przestrzeń! Projektuj, aranżuj i wizualizuj swój wymarzony wystrój kuchni w łatwy i realistyczny sposób.

Wykańczając dom czy mieszkanie, nie zawsze wiemy, jak zabrać się za projektowanie poszczególnych wnętrz. Niemały problem stanowi odpowiedni projekt kuchni. To właśnie w tym pomieszczeniu należy zadbać o zapewnienie pełnego komfortu, jaki jest nam potrzebny podczas przygotowywania posiłków. Nasz intuicyjny program w postaci planera 3D ułatwi Ci wykonanie wymarzonego projektu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby projektowanie kuchni zaowocowało stworzeniem ergonomicznego wnętrza.

Planer 3D - intuicyjny program za darmo dla każdego

O projekt kuchni należy zadbać ze szczególną starannością. Jest to przestrzeń, w której musisz stworzyć swój intymny, kulinarny świat i zapewnić pełną wygodę podczas przygotowywania posiłków. Jeszcze ostrożniej musisz postępować, jeśli chcesz zyskać codzienne miejsce spotkań z bliskimi. Bowiem to właśnie w kuchni większość rodzin spędza wolny czas w gronie najbliższych przy wspólnym jedzeniu. Nie musisz jednak obawiać się, że projektowanie kuchni będzie problematyczne. Planer 3D sprawi, że zminimalizujesz błędy związane z ekspozycją poszczególnych elementów i zyskasz funkcjonalne wnętrze.

Nasz planer został stworzony z myślą o osobach, które chcą samodzielnie wykonać wstępny projekt kuchni od podstaw. Narzędzie umożliwia odwzorowanie wnętrza, którego wygląd zaplanowałeś w swojej głowie. Stworzysz w nim wymarzony układ szafek kuchennych i sprzętu AGD, a także dopasujesz meble z oferty. Wszystko to jest dostępne zupełnie za darmo bez wychodzenia z domu. Nie musisz już odwiedzać punktów, aby sprawdzić, jakie szafki są odpowiednie do Twojego planu. W ten sposób możesz stworzyć nie tylko projekt kuchni, ale również innych pomieszczeń.

Od czego zacząć projektowanie kuchni?

Projektowanie kuchni to bardzo złożony proces, do którego warto podejść profesjonalnie. W pierwszej kolejności przemyśl, na czym szczególnie Ci zależy. Co koniecznie chciałbyś zawrzeć w projekcie wymarzonego pomieszczenia kuchennego? Najlepiej jest spisać wszystko na kartce, aby nie zapomnieć o żadnym istotnym szczególne.

Przed rozpoczęciem projektu zastanów się:

  • W jakim stylu chcesz wykończyć wnętrze?
  • Jaki sprzęt AGD ma znaleźć się w kuchni - pod zabudowę czy wolnostojący?
  • Jakie konkretnie urządzenia AGD chcesz koniecznie posiadać, a bez których możesz ewentualnie się obejść?
  • Jaka kolorystyka mebli Cię interesuje?

Odpowiadając na powyższe pytania umożliwi Ci sprecyzowanie potrzeb Twoich i domowników, którzy będą korzystać z kuchni na co dzień.

Dodatkowo, pamiętaj, że każde tego typu pomieszczenie należy podzielić na kilka stref. Kuchnia powinna posiadać ich pięć, a w każdej z nich musisz umieścić odpowiednio dopasowane sprzęty. Poszczególne strefy powinny zapewniać miejsce na: przygotowywanie posiłków, gotowanie, zmywanie, przechowywanie i zapasy.

W związku z tym zawrzyj w projekcie rozmieszczenie sprzętów i szafek w strefach:

  • Przygotowywanie posiłków: odpowiednia ilość blatów kuchennych. W dużych pomieszczeniach polecane są wyspy kuchenne.
  • Gotowanie: piekarnik, płyta i mikrofalówka (w przypadku sprzętów w zabudowie) lub kuchnia wolnostojąca (coraz mniej popularne rozwiązanie).
  • Przechowywanie: szafki wiszące i dolne.
  • Zapasy: lodówka lub chłodziarko-zamrażarka.
  • Zmywanie: zlew, zmywarka i kosze na śmieci.

O czym szczególnie pamiętać, gdy wykonujesz projekt kuchni?

Podstawową zasadą, która powinieneś kierować się podczas projektowania pomieszczenia kuchennego jest tzw. trójkąt roboczy. Chodzi tutaj o zapewnienie prawidłowych odległości między zlewem a lodówką i piekarnikiem. Zwróć uwagę na odstępy:

  1. Między lodówką a zlewozmywakiem: 120-210 cm.
  2. Pomiędzy lodówką a kuchenką: 120-270 cm.
  3. Między zlewem a kuchenką: w małej kuchni min. 90 cm., w większej 120-210 cm.

Co ważne, lodówka i płyta kuchenna powinny zostać umiejscowione z dala od okien. Chłodziarkę należy ustawić też z dala od piekarnika. Zbyt bliski kontakt tych dwóch urządzeń może negatywnie wpływać na ich poprawne działanie.

Jak stworzyć ergonomiczny projekt kuchni?

To, jak przebiegnie projektowanie kuchni, zależy między innymi od jej wymiarów. Możesz zdecydować się na kilka konkretnych projektów, wedle których zasad będziesz postępować podczas korzystania z planera 3D. Najmniej funkcjonalna jest kuchnia jednorzędowa. Z tego powodu taki projekt kuchni jest coraz rzadziej wybierany, gdyż nie zapewnia pełnej wygody w użytkowaniu. Dobrze jest postawić na jeden z poniższych pomysłów rozmieszczenia mebli.

Kuchnia dwurzędowa

Jest to bardziej ergonomiczny projekt niż wspomnienia kuchnia jednorzędowa. Tutaj szafki są umiejscowione w dwóch równoległych rzędach. Przy jednej ścianie znajdują się zlewozmywak, blat i kuchenka lub płyta kuchenna. Z kolei pod drugą ścianą należy postawić lodówkę czy chłodziarko-zamrażarkę. Tutaj też możesz zdecydować się na zlokalizowanie dodatkowego blatu roboczego. Aby zyskać pełną swobodę ruchów, należy zachować odległość między dwoma rzędami szafek minimum na poziomie 90 cm do 120 cm. Stwórz projekt kuchni dwurzędowej, jeśli Twoje pomieszczenie jest krótsze, ale szerokie.

Kuchnia w kształcie litery L

Projekt kuchni w kształcie litery L umożliwia umiejscowienie szafek prostopadle. Przy dłuższej ścianie stawiamy zlew i chłodziarkę, przy krótszej zaś płytę i piekarnik. Pomiędzy zlewem a płytą/ kuchenką najlepiej jest zaprojektować blat narożny. Możesz zdecydować się też na dodatkowe elementy, które zagospodarują pełną przestrzeń. Szczególnie polecane są obrotowe półki czy kosze. Przy większych pomieszczeniach warto zastanowić się nad umieszczeniem stołu z krzesłami. Dzięki temu zyskasz połączenie kuchni i jadalni. Projekt kuchni w kształcie L doskonale nada się także do mniejszych wnętrz.

Kuchnia w kształcie litery G

Projektowanie kuchni w tym kształcie umożliwia stworzenie dodatkowego elementu w pomieszczeniu, a mianowicie półwyspy kuchennej. W tego typu zabudowie meble umiejscowione są wzdłuż trzech ścian. Blat roboczy z kolei znajduje się przy czwartej ścianie.

Kuchnia w kształcie litery G jest polecana zwłaszcza przy większych pomieszczeniach. Umożliwia przechowywanie dużej ilości naczyń i sprzętów, dzięki wielu narożnikom. Decydując się na taki projekt kuchni, z reguły na środku pozostaje sporo miejsca. Możesz zaaranżować je w dowolny sposób, np. stawiając tam stół z krzesłami.

Świetnym pomysłem jest także kuchnia z wyspą. Taki projekt kuchni jest rekomendowany w przestronnych pomieszczeniach o odpowiednim kształcie. Z reguły wyspa posłuży jako strefa gotowania i przygotowywania posiłków. W takim projekcie możesz swobodnie rozmieścić meble i sprzęty według wspomnianej zasady trójkąta roboczego.

Popularne wyszukiwania:
stolik rozkładany i podnoszony | meble do pokoju gościnnego | szafka nad toaletą | szafki na buty do przedpokoju | aneks kuchenny narożny | meble lubin | łóżka łódź | stolik rozkładany | kanapa 2 osobowa rozkładana | kontenerek pod biurko