SUPER RABATY! Więcej kupujesz, więcej zyskujesz. Rabat na wszystkie meble, akcesoria i AGD. Regulamin promocji.

jak-zaaranzowac-kuchnie-polaczona-z-jadalnia
29.07.2021

Jak zaaranżować kuchnię połączoną z jadalnią?

Jakie elementy wyposażenia powinny się znaleźć we wnętrzu? Jak ustawić meble, by zapewnić swobodne przejście domownikom oraz gościom? W jaki sposób zaprojektować mała przestrzeń? Podpowiadamy, jak stworzyć ergonomiczne pomieszczenie, w którym będzie można przygotować posiłki.

Jaki stół wybrać do kuchni połączonej z jadalnią?

Stół i komfortowe krzesła to najważniejszy element wyposażenia jadalnianej części. Polecamy modele wolnostojące. Można je ustawić na środku lub przy ścianie w zależności od potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem są też rozsuwane blaty. Wielofunkcyjny stół umożliwia dopasowanie wielkości do liczby biesiadników. Do wyboru blaty kwadratowe, prostokątne, owalne, a także okrągłe. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Pamiętajmy, że mebel musi być odsunięty od szafek kuchennych przynajmniej o 90 cm. Każdy użytkownik potrzebuje około 60 cm długości stołu, by wygodnie siedzieć i spożywać posiłek. Standardowe wymiary prostokątnych stołów dla 6 osób wynoszą 250 cm x 320 cm. Dla porównania okrągły wariant wymaga jeszcze więcej miejsca.

W małym pomieszczeniu lepszym rozwiązaniem może się okazać rozkładany blat przymocowany do ściany. W tej sytuacji, zamiast krzeseł lepiej zdecydować się na tapicerowane hokery z funkcją obrotową i oparciem. To ciekawy pomysł na nowoczesną aranżację wnętrza.

Jak wyodrębnić jadalnię w kuchni?

Naszym zdaniem jadalnia powinna się znaleźć w każdej kuchni, niezależnie od jej metrażu. Małą strefę przeznaczoną do konsumpcji można wydzielić na kilka sposobów. Jednym z nich jest wybór innej posadzki. Pod stołem świetnie sprawdzą się drewniane deski, które ocieplą wystrój. Dzięki nim będzie nam też cieplej w stopy.

Innym rozwiązaniem jest pomalowanie ściany, przy której znajduje się stół na inny kolor. Jeżeli zależy nam na pobudzeniu apetytu wśród domowników, warto wybrać jedną z poniższych barw:

  • siena,
  • terakota,
  • ochra,
  • czerwień,
  • żółć,
  • pomarańcz.

Niektórzy decydują się też na niebieskie odcienie. Zdecydowanie odradzamy fiolet oraz zgniłą zieleń. Surowy wystrój warto udekorować tekstyliami. Na stole powinien się pojawić obrus lub bieżnik. Całość uzupełnią tapicerowane siedziska.

Kolejnym sposobem na wydzielenie jadalni jest oświetlenie. Nad stołem możemy zawiesić jedną bądź dwie lampy w zależności od potrzeb. Wybór modeli na rynku jest ogromny. Bez problemu dopasujemy źródło światła do wnętrza.

Kuchnia połączona z jadalnią – pomysł na aranżację strefy dziennej

W nowoczesnych wnętrzach bardzo często pomieszczenia są ze sobą połączone, tworzą jedną całość. Taką przestrzeń dzieli się na wiele stref. Każda z nich pełni inną funkcję. Jedną z nich jest część przeznaczona do wykonywania codziennych czynności, w której toczy się życie domowników. W tym miejscu często spożywa się wspólny posiłek, pracuje oraz bawi. Warto ustawić w niej stół, który pomieści większą ilość osób. Odpowiednio dopasowany model zapewni komfort gościom, a także wzmocni rodzinne więzy.

Kuchnia połączona z jadalnią – jaki sprzęt wybrać i jak go ustawić?

Lodówka i kuchenka to jedne z najważniejszych urządzeń. Trudno sobie wyobrazić kuchnię pozbawioną tego wyposażenia. Warto ustawić je w taki sposób, aby osoba przygotowująca posiłki mogła swobodnie wykonywać swoje obowiązki bez konieczności odwracania się plecami do domowników czy gości. Taka aranżacja zwiększy komfort rozmów.

Kolejnym ważnym zakupem jest okap. Polecamy modele z cichym wentylatorem. Nadmierny hałas może powodować rozdrażnienie, a także utrudniać konwersacje. Dłuższe przebywanie w głośnym wnętrzu stanie się męczące i z pewnością skróci czas biesiadowania.

Kuchnia połączona z jadalnią i salonem – jak mądrze ją zaprojektować?

Wielofunkcyjne pomieszczenie to trend, który pozostanie z nami na dłuższy czas. Otwartą aranżację ochoczo wybierają właściciele kawalerek, apartamentów oraz małych mieszkań. Podpowiadamy, jak wcielić ten pomysł w życie.

W tej sytuacji wiele zależy od rozmieszczenia instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz układu okien. Idealnie, jeśli w pomieszczeniu znajduje się więcej niż jedno okno w większej odległości od siebie. Takie rozwiązanie daje możliwość ustawienia kuchenki oraz wypoczynku przy naturalnym źródle światła. Pamiętajmy, że meble tapicerowane powinny być ustawione w większej odległości od grzejnika. Jeśli pod oknem znajduje się źródło ciepła, lepiej wyznaczyć miejsce na narożnik lub sofę w przeciwnym kącie. Dzięki temu tapicerka będzie nam służyła dłużej.

W strefie relaksu obok tapicerowanych siedzisk powinien się też znaleźć stolik kawowy. Do wyboru małe i duże modele. Niektóre z nich są wyposażone w schowek, który ułatwia utrzymanie porządku. W małej przestrzeni świetnie sprawdzą się też otwierane tapicerowane pufy. Ważne, by to miejsce umożliwiało rozwój hobby oraz zachęcało do wspólnego spędzania wolnego czasu.

Podsumowanie: Jak zaaranżować kuchnię połączoną z jadalnią?

Przemyślana organizacja przestrzeni zapewni ergonomię oraz zagwarantuje komfort wszystkim użytkownikom. Odpowiedni plan zagospodarowania wnętrza pomoże też w optymalizacji budżetu. Przed zakupem, zastanówmy się, czy na pewno wszystkie elementy wyposażenia są nam potrzebne. Może się bowiem okazać, że niektóre przedmioty na liście zajmują sporo miejsca, a na co dzień z nich nie korzystamy. Jeśli domownicy sporadycznie oglądają telewizję, można z niej całkowicie zrezygnować. Zamiast szafki RTV, lepiej w tej sytuacji zainwestować np. w regał.

Popularne wyszukania:
pojemne meble do salonu | sklep meblowy kwidzyn | nadstawka do szafy | łóżka jednoosobowe rozkładane | okrągły stół do kuchni | witrynki kuchenne | sofa jednoosobowa rozkładana | szafki na buty i wieszaki | fotel rozkładany do spania | sofy rozkładane