jak-wybrac-stol-rozkladany-
05.05.2021

Jak wybrać stół rozkładany ?

Czym się kierować, by uniknąć rozczarowania i zwiększyć swoje oszczędności?

Czy istnieje model idealny? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na powyższe pytania. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki zainspirują Was do stworzenia funkcjonalnej aranżacji. Nasze podpowiedzi z pewnością ułatwią Wam podjęcie satysfakcjonującej decyzji.

Stół rozkładany – dlaczego powinien się znaleźć w Twoim domu?

Stół rozkładany to mebel, który sprosta nawet najbardziej wygórowanym oczekiwaniom. Świetnie sprawdza się w wielu sytuacjach. Pasuje do każdego wnętrza niezależnie od metrażu. Nadaje się do użytku codziennego, jak i do organizacji domowych imprez.

Złożony blat z powodzeniem służy domownikom podczas posiłków. Można na nim grać, przygotowywać jedzenie czy wykonywać różne prace. W przypadku niespodziewanej wizyty lub planowanej uroczystości stół można rozłożyć, by pomieścić większą ilość osób.

Taka konstrukcja umożliwia lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Gdy mebel nie jest potrzebny, można go odsunąć na bok. Mniejszy rozmiar blatu sprawia, że wnętrze staje się bardziej funkcjonalne. Łatwiej się sprząta, wolne miejsce można wykorzystać np. do prasowania lub ćwiczeń.

Stół okrągły rozkładany – jak wybrać najlepszy model?

Jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na decyzję o zakupie, są parametry techniczne. Najlepiej w tym wypadku sprawdzają się niezależne wkładki. Dzięki temu można dostosować wielkość blatu do konkretnej sytuacji. W ten sposób przy tym samym stole zmieści się od kilku do kilkunastu osób.

Kolejnym aspektem jest stabilność konstrukcji. Jeżeli przy stole ma zasiąść 12 osób, środkowa część musi zostać koniecznie wzmocniona. W tym celu montuje się dodatkowe nogi, które gwarantują bezpieczeństwo podczas biesiady. Niektóre modele zamiast nóg meblowych są wyposażone w cokół.

Inną kluczową kwestią jest rodzaj materiału wykorzystanego do produkcji. Poszczególne komponenty cechują odmienne właściwości. Różnią się stopniem odporności na zabrudzenia. Jedne z nich są bardziej podatne na zarysowanie, drugie mniej. Istotna jest również waga stołu. Im cięższy mebel, tym trudniej jest go ustawić w pojedynkę.

Przed wyruszeniem na zakupowy szlak, warto sprecyzować kolor. To zdecydowanie zawęzi krąg poszukiwań. Barwa powinna idealnie współgrać z pozostałymi %%%elementami wyposażenia%%%, a także kolorystyką ścian. Niektórzy projektanci uważają, że stół musi idealnie komponować się z podłogą. Z kolei inni designerzy twierdzą, że mebel musi się wyróżniać. Jak widać, ile osób, tyle opinii. Ustalmy zatem, że odcień materiału jest zależny od indywidualnego gustu.

Stół rozkładany – jaki mechanizm wybrać?

Wśród mechanizmów wykorzystywanych do rozsuwania blatu wyróżniamy 2 warianty: asynchroniczny oraz synchroniczny. Pierwszy z nich polega na rozłożeniu każdej części osobno. Każda z prowadnic działa niezależnie od drugiej. Czasem wystarczy wysunąć jeden element, by przygotować niewielkie przyjęcie. W pojemnej skrzyni chowa się dostawki, a czasem również nogi.

Całkowitym przeciwieństwem jest mechanizm synchroniczny. W tym przypadku rozsuwając jedną cześć, druga wysuwa się automatycznie. Takie działanie nie wymaga użycia siły. Rozłożenie modułowego stołu odbywa się błyskawicznie. Mechanizm jest bardzo wygodny. Rekomenduje się go szczególnie osobom starszym.

Stół do jadalni rozkładany – radość przy wspólnym stole

Stoły do jadalni rozkładane występują w różnych kształtach. Na rynku znajdziemy blaty kwadratowe, prostokątne, owalne i okrągłe. Niezależnie od tego, czy często organizujemy biesiadę, czy imprezy odbywają się sporadycznie, rozkładany mebel z pewnością się przyda. To idealne rozwiązanie, jeśli myślimy o powiększeniu rodziny. Wystarczy kilka minut, by w pokoju pojawił się okazały pięknie nakryty stół.

Rozkładany blat doskonale sprawdza się podczas gier towarzyskich. Bez problemu zmieszczą się na nim napoje, przekąski oraz akcesoria przeznaczone do wspólnej zabawy. W ten sposób każdy gracz będzie czuł się swobodnie. Naczynia znajdą się poza zasięgiem ręki, a odejście od stołu nie będzie stanowić żadnego problemu.

Stół rozkładany – z krzesłami w zestawie czy bez?

Stół z rozkładanym blatem i %%%krzesłami%%% to wymarzony zakup. Odpowiednio wyprofilowane siedziska zapewnią komfort siedzenia. Ułatwią utrzymanie prawidłowej postawy ciała, a także będą tworzyć harmonijny wystrój. %%%Ergonomiczne krzesła%%% z łatwością zmieszczą się pod blatem. Dzięki temu unikniemy rozczarowania i zyskamy dodatkowe miejsce.

Producenci oferują różne wzory ram oraz nóg meblowych. W większości przypadków istnieje możliwość doboru tapicerki wybranej aranżacji. To prosty sposób, by stworzyć przytulny kącik, w którym wszyscy będą czuć się dobrze. Wybierając tkaninę meblową, dobrze jest zwrócić uwagę, czy jest łatwa w utrzymaniu czystości. Podczas spożywania posiłków bardzo często dochodzi do zabrudzenia materiału.

Podsumowanie: Jak wybrać stół rozkładany?

Stół rozkładany to obowiązkowy element wyposażenia w każdym domu. Doskonale sprawdzi się również w sali bankietowej czy restauracji. Z jego pomocą można zorganizować wystawne przyjęcie. Przed zakupem warto zastanowić się, ile osób chcemy pomieścić, a także ustalić kolor oraz kształt. To zdecydowanie przyspieszy proces zakupowy i pozwoli zoptymalizować wydatki.

Zobacz także

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji odnośnie plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności