jak-wybrac-idealny-stol-rozkladany
22.04.2021

Jak wybrać idealny stół rozkładany?

Jak wybrać idealny stół rozkładany? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jak wybrać idealny stół rozkładany? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Jak dopasować rozmiar do liczby osób oraz wnętrza? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Blat z funkcją rozkładania to idealne rozwiązanie zarówno dla małych, jak i dużych pomieszczeń. W ten sposób można zaoszczędzić sporo miejsca na co dzień.

Stół rozkładany do kuchni – czy warto?

Stoły rozkładane to świetna propozycja dla właścicieli kawalerek i małych mieszkań w bloku. Tutaj każdy centymetr jest na wagę złota, dlatego przestrzeń musi być perfekcyjnie zagospodarowana. Każdy błąd aranżacyjny obniża ergonomię wnętrza, utrudniając sprawne wykonywanie wielu czynności.

Rozkładany stolik to świetne rozwiązanie dla jednej lub dwóch osób. Złożony blat w zupełności wystarczy, by przygotować i w komfortowych warunkach zjeść posiłek. Gdy pojawią się goście, można go rozłożyć, by miło spędzić czas, degustując domowe smakołyki.

Stół rozkładany – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup rozkładanego stołu, warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany, a także na stabilność całej konstrukcji. Wśród dostępnych wzorów są blaty i nogi meblowe wykonane z naturalnego drewna,  płyty meblowej czy metalu. Na uwagę zasługują również zawiasy.

Kolejnym ważnym elementem jest waga mebla. Lżejsze konstrukcje są łatwiejsze w transporcie. Bez większego trudu można je wnieść po schodach, przenieść w inne miejsce lub przesunąć. W ten sposób łatwiej dokonać metamorfozy wystroju lub zorganizować przyjęcie dla większej liczby osób.

Stół rozkładany powinien być odporny na zarysowania, a także łatwy w utrzymaniu czystości. To szczególnie ważne, jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta. W przeciwnym razie wystarczy chwila nieuwagi, by zniszczyć blat. Niektórych szkód nie da się naprawiać. Widoczne zarysowania i trudne do usunięcia plamy mogą znacznie skrócić żywotność mebla oraz obciążyć domowy budżet.

Jak wybrać rozmiar stołu do jadalni, by zapewnić komfort wszystkim biesiadnikom?

Kluczowym parametrem decydującym o wyborze rozkładanego stołu do jadalni jest wielkość pomieszczenia. Trzeba je dokładnie wymierzyć, by dopasować rozmiar. Później warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytanie, ile osób zasiądzie do stołu. W ten sposób będzie łatwiej znaleźć odpowiedni model.

Ustawiając mebel, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • między stołem a ścianą lub innymi meblami powinno być minimum 70 cm odległości, by zapewnić wszystkim użytkownikom swobodę i ograniczyć liczbę usterek;
  • jedna osoba siedząca swobodnie na krześle potrzebuje przynajmniej 40 cm blatu, żeby bez przeszkód operować sztućcami podczas posiłku i 60 cm wolnej przestrzeni, by odsunąć i przesunąć siedzisko bez żadnej kolizji;
  • minimalny odstęp pomiędzy talerzami biesiadników siedzącymi naprzeciw siebie to 10 - 20 cm;
  • rekomendowana wysokość stołu do jadalni wynosi 74-76 cm.

Stoły do jadalni można zakupić osobno lub w gotowym zestawie z krzesłami. Tapicerka powinna być spójna z pozostałymi elementami wystroju. Odpowiednio wyprofilowane siedziska zapewnią komfort wszystkim uczestnikom imprezy.

Okrągły stół rozkładany

Okrągły stół rozkładany to ciekawa propozycja zarówno do jadalni, jak i do salonu. Perfekcyjnie sprawdzi się w pokoju dziennym. Złożony blat wystarczy na co dzień. Można go rozłożyć, gdy przyjadą goście, by miło spędzić wieczór. Zmieszczą się na nim naczynia, a także gry planszowe. To praktyczny mebel, który spełni oczekiwania wielu osób.

W jego pobliżu warto umieścić komodę, stolik RTV, witrynę i wygodny narożnik z funkcją spania lub sofę. Taki mebel doskonale się sprawdzi w przypadku pomieszczeń pełniących wiele ról. Do wyboru klasyczne oraz tradycyjne modele. Bogaty wybór umożliwia stworzenie aranżacji w każdym stylu.

Stoły rozkładane nie tylko do domu

Stoły rozkładane to wielofunkcyjne meble, które doskonale sprawdzają się lokalach gastronomicznych, hotelach i biurach. Z ich pomocą organizacja przyjęć i obsługa gości staje się o wiele prostsza. Dzięki temu marka może sprostać wymaganiom klientów oraz zyskać renomę.

Rozkładany stół nienagannie spełni swoją funkcję podczas konferencji czy spotkań podczas pracy zespołowej. Na blacie zmieści się poczęstunek oraz niezbędne dokumenty czy materiały pomocnicze. Komfortowe warunki pracy wpływają na efektywność załogi. Wyzwalają kreatywność oraz przyspieszają realizację wyznaczonych celów.

Podsumowanie: Jak wybrać idealny stół rozkładany?

Wybór idealnego stołu rozkładanego może się okazać ciekawym wyzwaniem. Odpowiednio dopasowany mebel stworzy przytulne, perfekcyjnie zorganizowane wnętrze. Stylowy model to inwestycja, która na pewno się opłaci. Lekki stół z pewnością się przyda w przypadku większych przyjęć organizowanych w domowym zaciszu. Pomoże wygospodarować osobne miejsce dla dorosłych i dla dzieci. Dzięki temu wszyscy uczestnicy będą zadowoleni. Młodsi będą mogli się swobodnie bawić, a starsi rozmawiać. Od teraz różnice pokoleniowe przestaną być powodem konfliktów podczas rodzinnych spotkań.

Zobacz także

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji odnośnie plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności