jak-urzadzic-pokoj-zabaw-dla-dzieci
18.02.2022

Jak urządzić pokój zabaw dla dzieci?

Własna sala zabaw w domu? Dlaczego nie? W końcu pokój dziecięcy pełni wiele funkcji jednocześnie ...

Najczęściej jest podzielony na kilka stref przeznaczonych do: przechowywania, zabawy, spania oraz nauki. Podpowiadamy, jak urządzić pokój zabaw dla dzieci, w którym maluchy będą czuć się bezpiecznie i doskonale się bawić.

Pokój zabaw dla dzieci – czy warto się zdecydować na jego aranżację w naszym domu?

Wydzielenie odrębnego pomieszczenia, w którym urządzimy pokój zabaw, może okazać się trudne, jeśli mieszkamy w bloku lub w małym domu jednorodzinnym. Co prawda, takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Ułatwia opiekę nad małym dzieckiem. Gdy wieczorem opadamy z sił, nie musimy poświęcać resztek energii na sprzątanie przed snem. Dzięki temu pociecha będzie spała w czystym pomieszczeniu.

Osobna przestrzeń przeznaczona do rozrywki zamknięta za drzwiami jest trafionym pomysłem, jeśli mamy więcej dzieci i każde z nich chodzi spać o innej porze. W ten sposób unikniemy wielu konfliktowych sytuacji. Zmęczony malec będzie mógł bez żadnych przeszkód wypocząć, kiedy drugi będzie się bawił ulubionymi zabawkami.

Sala zabaw w domu – jak wykończyć ściany?

W domowej sali zabaw najlepiej sprawdzą się ściany pomalowane na neutralne jasne barwy. Takie tło będzie idealne dla wielobarwnych zabawek. Pamiętajmy, że nadmiar intensywnych odcieni jest męczący. Dziecko będzie przebodźcowane, nadpobudliwe, zdenerwowane oraz zmęczone. My sami będziemy się tam źle czuć, bawiąc się przez dłuższy czas z pociechą.

Jeżeli podobają nam się mocniejsze kolory, wykorzystajmy je tylko na jednej ścianie. Dla kontrastu na jej tle ustawmy meble w kolorze jasnego drewna lub białe. Może to być regał, komoda lub wygodne siedziska ustawione wokół małego stolika.

Aby urozmaicić wygląd ścian, warto zaopatrzyć się w kolorowe naklejki. Zamiast nich można samodzielnie namalować zwierzęta lub bajkowych bohaterów. Dobrym pomysłem będą też ramki na zdjęcia, obrazy lub plakaty. Ciekawą opcją są też zmywalne tapety.

Jak wyposażyć pokój zabaw dla dzieci w domu?

Meble znajdujące się w domowej sali zabaw powinny być praktyczne. Na wagę złota są wszelkie schowki, w których można uporządkować zabawki oraz dziecięce akcesoria. Przydadzą się tu niskie regały i półki, aby dziecko mogło samodzielnie sięgać po puzzle, maskotki czy klocki. Drobne przedmioty warto poukładać w specjalnych pudełkach oraz koszach. Można je ustawić na podłodze lub na regale.

W dużej szafie należy schować nieużywane przedmioty. Systematyczna wymiany rzeczy zapobiega nudzie. W ten sposób dziecko bawi się wszystkim w odpowiednich odstępach czasu, rozwijając swoją kreatywność. Warto zainwestować też w komodę. W niższych szufladach możemy przechować kredki, kartki czy ciastolinę. W wyższych partiach ukryjmy farby, mazaki, a także inne akcesoria plastyczne, które wymagają opieki dorosłych. W ten sposób zyskamy pewność, że pociecha nic złego sobie nie zrobi, a wyposażenie pozostanie w dobrym stanie.

W roku pokoju warto ustawić małe biurko oraz tapicerowany fotel z funkcją regulacji wysokości. Ergonomiczne siedzisko będzie rosło razem z dzieckiem. Z łatwością dopasujemy do zmieniających się potrzeb malca.

Pokój zabaw dla dzieci – inspiracje

Wystrój pokoju zabaw jest uzależniony od wolnej przestrzeni, którą dysponujemy. To prawda, że duży metraż stwarza większe możliwości aranżacyjne, jednak właściciele małych pomieszczeń też mogą zorganizować atrakcyjne miejsce przeznaczone do rozrywki. Wystarczy, że wykażą się odrobiną kreatywności.

W małym pokoju doskonale sprawdzą się niskie meble, na których ustawimy zabawki. W tej sytuacji warto zainwestować w farbę tablicową. W ten sposób zyskamy dodatkowe miejsce, które będzie stymulowało rozwój naszej pociechy. Pisanie tablica na ścianie to naprawdę świetna zabawa dla kilkulatka. Do tradycyjnych prac plastycznych przyda się mały stolik lub biurko.

Salę zabaw można zaaranżować również na poddaszu. Maluchy potrzebują mało miejsca, więc skosy nie będą im przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. W dużym wnętrzu warto zbudować dodatkową skrytkę przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych.

Mieszkańcy bloków też mogą zaoferować swoim pociechom efektowną przestrzeń do zabawy. Jednym ze sposobów na jest podzielenie dziecięcego pokoju na strefy. W jednym kącie urządzamy przestrzeń do zabawy, a w przeciwległym rogu ustawiamy meble. Królestwo rozrywki możemy oddzielić od reszty kolorowym parawanem lub zasłoną.

Podsumowanie: Jak urządzić pokój zabaw dla dzieci?

Dzieci pożytkują wiele energii na rozrywkę. Dość szybko się nudzą, dlatego sięgają po kolejne zabawki. W konsekwencji w pomieszczeniu bardzo szybko pojawia się bałagan. Na szczęście istnieją sprawdzone triki, dzięki którym utrzymanie porządku w pokoju zabaw dla dzieci staje się łatwiejsze. Zainwestujmy zatem w pojemniki do przechowywania. Na rynku są dostępne modele wykonane z plastiku, wikliny oraz tekstyliów. Z łatwością dopasujemy je do konkretnego stylu. Dobrym pomysłem jest też ograniczenie liczby zabawek. W ten sposób będzie nam łatwiej utrzymać ład i nauczyć dzieci sprzątania po sobie.

Popularne wyszukania:
kanapa rogowa z funkcją spania | sofy rozkładane 2 osobowe | łóżka rozkładane | szafy z nadstawkami | szafki do garderoby | szafy przesuwne | fotel 1 osobowy rozkładany | łóżko podwójne wysuwane z pojemnikiem na pościel | stół konferencyjny rozkładany | meble lublin

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji odnośnie plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności