jak-ulozyc-sztucce
29.04.2021

Jak ułożyć sztućce?

Układ sztućców na stole może okazać się prawdziwym wyzwaniem, szczególnie jeśli na biesiadzie pojawi się kilka dań.

Aby wywrzeć pozytywne wrażenie na wszystkich gościach, dobrze jest zapoznać się wcześniej z etykietą. Poznanie obowiązujących zasad zajmie niewiele czasu. Warto poświęcić kilka minut, by zyskać uznanie w oczach współbiesiadników. Sprawdźmy, jak ułożyć sztućce.

Kluczową rolę odgrywa menu oraz kolejność serwowanych potraw podczas uroczystości. Najlepiej przygotować sobie listę dań, a także zastawę stołową, która ułatwi spożywanie jedzenia. Posegregowane naczynia i  przyrządy łatwiej później uporządkować. Ważne, by wszystkie należały do tego samego kompletu. Dzięki temu stół będzie się prezentował elegancko. W skrajnym przypadku niestarannie dopasowane elementy nakrycia mogą zniechęcić gości do wspólnego świętowania.

Przed nakryciem stołu trzeba zadbać o czystość zastawy. W tym celu dobrze jest się przyjrzeć wszystkim elementom, a w razie konieczności usunąć zacieki lub ewentualne zabrudzenia. Lśniące sztućce przyciągają wzrok, podkreślają walory estetyczne i zapraszają przybyłych gości do tego, by wygodnie się rozsiedli. Czyste naczynia zwiększają komfort biesiadników oraz wprawiają wszystkich w dobry nastrój.

Savoir - vivre przy stole

Układ talerzy na stole odzwierciedla kolejność potraw, które pojawią się na stole. Podobnie jest ze sztućcami. Nóż i widelec do przystawki powinny się znaleźć po zewnętrznej stronie talerza. Z kolei te do dania głównego muszą się znaleźć jak najbliżej naczyń.

Widelce  układa się po lewej stronie, a noże po prawej — ostrzem do talerza. Jeśli na stole pojawi się masło i pieczywo, nóż należy położyć w górnym lewym rogu obok chleba lub bułek.

Jeżeli na stole jako danie główne pojawi się mięso i ryba, to nóż do ryby kładzie się obok narzędzia do krojenia mięsa. W tym wypadku podaje się tylko jeden widelec. Łyżka do zupy zawsze znajduje się po prawej stronie, obok widelca, od zewnętrznej strony.

Sztućce deserowe — gdzie jest ich miejsce?

Deser może zakłopotać niejedną panią domu. Dlaczego? Jak się okazuje, w tym przypadku, etykieta pozostawia dowolność. Jedni uważają, że łyżeczka oraz widelczyk do ciasta powinny się znaleźć nad talerzem. Zgodnie z tą zasadą widelczyk jest skierowany w prawo, a łyżeczka w lewo. Inni sądzą, że sztućce można donieść po spożyciu przystawki, zupy i dania głównego. Ostateczna decyzja należy do gospodarza.

Nakrycie stołu — o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Przygotowanie stołu to nie tylko prawidłowy układ sztućców, ale również szklanki, kieliszki oraz talerze. Ważna jest również serwetka. Trzeba złożyć ją w trójkąt i położyć po lewej stronie. Naczynia do picia układa się po prawej. Najpierw szklankę lub kieliszek do wody, później kieliszki w następującej kolejności:

  1. do szampana,
  2. do czerwonego wina,
  3. do białego wina.

Zgodnie z etykietą szklankę do dania głównego stawia się ponad nożem. Na prawo od niej, trochę niżej, powinno stać naczynie na napój do przystawki. Kieliszek do alkoholu znajduje się najwyżej. Można go też ustawić po lewej stronie szklanki. Tutaj istnieje dowolność.

Jak odłożyć sztućce, czyli kilka słów o sztuce komunikacji

Spożywając posiłek, można się niewerbalnie komunikować za pomocą sztućców. Warto poznać kilka prostych zasad, by uniknąć sytuacji, w której gospodarz lub kelner zabierze nam talerz z niedokończonym jedzeniem. Aby uniknąć takiego incydentu, wystarczy odpowiednio ułożyć sztućce. Jak to zrobić?

Wyobraźmy sobie, że talerz jest zegarem. Żeby zakomunikować przerwę, należy położyć widelec na godzinie 8:00, a nóż na 4:00. Ważne, by sztućce leżały w pewnej odległości od siebie. Stykające się ostrza sygnalizują oczekiwanie na kolejną porcję.

Jeżeli chcemy, aby zabrano talerz z resztą jedzenia i podano kolejną pozycję menu, wystarczy skrzyżować nóż z widelcem na środku. Aby poinformować o zakończeniu posiłku, należy ułożyć sztućce w taki sposób, by ich rączki pokazywały godzinę 05:20. Ostrza ułożone pionowo, wskazujące prawą stronę, wyrażają podziękowanie za pyszną strawę. A co jeśli chcemy w kulturalnie powiedzieć, że jedzenie okazało się niesmaczne? W tym wypadku należy włożyć nóż w ząbki widelca. Nóż winien wskazywać godzinę 5:00, a widelec 7:00.

Podsumowanie: Jak ułożyć sztućce?

Prawidłowe ułożenie sztućców jest ważne dla gospodarza i gości. Z ich pomocą można się sprawnie komunikować za pomocą słów, a także zyskać uznanie w oczach biesiadników. Starannie wybrana oraz ułożona zastawa zachęca do jedzenia, tworzy odpowiedni klimat, a także pozytywnie wpływa na atmosferę panującą wśród przybyłych osób. Znajomość zasad savoir - vivru świadczy o kulturze osobistej. Warto zapamiętać podstawowe zasad, które ułatwią funkcjonowanie w społeczeństwie.

Sztućce układa się zgodnie z kolejnością spożywanych potraw. Od zewnętrznej strony po prawej układa się nóż, nóż do ryby, nóż do mięsa. Z kolei po lewej: widelec do przystawki, łyżka, widelec do dania głównego. Najbliżej talerza znajdują się przyrządy do dania głównego. Nad nim można ułożyć sztućce deserowe. Łyżeczka skierowana w prawo, widelczyk w lewo pod spodem.

Zobacz także

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji odnośnie plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności