jak-dopasowac-duzy-stol-i-krzesla
29.04.2021

Jak dopasować duży stół i krzesła?

Krzesła i stół to nieodłączny element wyposażenia kuchni, jadalni, jak i lokali usługowych.

 

Trudno sobie bez nich wyobrazić restaurację, bar, a nawet salę konferencyjną. Odpowiednio dopasowane meble zwiększają komfort spożywania posiłków oraz spotkań biznesowych. Jak dopasować duży stół i krzesła, by zapewnić użytkownikom wygodę?

Zakup ergonomicznego, praktycznego a na dodatek ładnego siedziska może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Przed podjęciem decyzji, najlepiej osobiście przetestować różne modele, by wybrać, ten typ, który najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom.

Jak dopasować stół i krzesła — na co zwrócić uwagę

Na początku warto określić styl, w jakim wykonany jest duży stół. Na uwagę zasługuje również materiał. Najlepiej, jeśli to możliwe, wybrać meble z jednej kolekcji. Dzięki temu w pomieszczeniu zapanuje harmonia. Wnętrze będzie się prezentować elegancko. Kolor obicia powinien być spójny z resztą wystroju.

Czy krzesła i stół z różnych stylizacji to dobry pomysł? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. To zależy od wielu czynników, np. designu obowiązującego w lokalu. Niektórych materiałów lepiej ze sobą nie łączyć, jeśli chcemy uniknąć kiczu. Na pewno drewniany stół będzie źle wyglądał w zestawie z plastikowymi siedziskami. Warto również zauważyć, że inspiracje, które można znaleźć w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Pinterest), nie zawsze będą pasować do naszego domu. Z tego powodu dobrze jest się przypatrzyć wnętrzu i wybrać to rozwiązanie, które stworzy spójną całość.

Najczęściej wybierane są krzesła o klasycznej budowie z 4. nogami. Jak pokazuje praktyka, są one łatwiejsze w obsłudze. Nie sprawiają większych trudności podczas siadania czy wstawania. Można nimi bez problemu manewrować. Współczesne modele są naprawdę lekkie w porównaniu z antykami.

Duży stół do jadalni — kiedy można się na niego zdecydować?

Jadalnia to pokój, z którego najczęściej korzysta się okazjonalnie podczas świąt i rodzinnych uroczystości. Zapraszamy do niej gości, by zapewnić wszystkim wygodę w trakcie biesiadowania oraz nadać spotkaniu odpowiedni charakter. Wtedy duży stół do jadalni pięknie się prezentuje i należycie pełni swoją funkcję. W pozostałym okresie mebel o sporych rozmiarach utrudnia poruszanie się, a czasem nawet zagraca wnętrze.

Jak sobie poradzić z tym problemem, by pomieszczenie stało się bardziej funkcjonalne? Najlepiej wybrać  duży stół rozkładany. Dzięki temu wielkość blatu będzie można dopasować do każdej sytuacji. Pod uwagę należy wziąć także liczbę osób, która zasiada do posiłku. Warto uwzględnić też jakieś miejsca zapasowe. W ten sposób znajdzie się miejsce dla niezapowiedzianych gości.

Stół nie może przytłoczyć pomieszczenia, dlatego tak istotny jest jego rozmiar. Prostokątny blat zajmuje sporo miejsca. Świetnie się sprawdza w dużych wnętrzach. Przy niewielkim metrażu lepiej zdecydować się na stół owalny lub okrągły.

Duży stół z krzesłami do jadalni, kuchni i salonu — jaki rozmiar wybrać ?

Ustawiając stół i krzesła ważny jest odpowiedni dystans, który zapewni wszystkim osobom komfort podczas spożywania posiłków. Jak zatem obliczyć przestrzeń, która zagwarantuje swobodę? Istnieje na to prosty sposób.

Przyjmuje się, że szerokość ramion u przeciętnego człowieka wynosi ok. 50 cm. Aby ustawić podstawowe elementy zastawy, czyli talerz, sztućce i szklanki potrzeba 40 cm dla każdej osoby. Zatem przestrzeń dla 1. użytkownika powinna wynosić 50 × 40 cm. To absolutne minimum. Jeżeli na stole ma się pojawić dodatkowe naczynia, lepiej dodać ok. 10 - 15 cm z każdej strony.

Rekomendowana minimalna szerokość stołu, do którego zasiada się po obu stronach, wynosi 100 cm. Dzięki temu można ustawić niezbędne garnki, koszyk z pieczywem, przyprawniki i wiele innych dodatków, które zwiększą komfort spożywania posiłku. Co więcej, na blacie zmieszczą się również dekoracje.

Jak ustawić duży stół, by każdy mógł się swobodnie poruszać?

Jeśli stół stoi w pobliżu ściany, siedzisko powinno się znajdować w odległości 75 cm od muru. Taki dystans zagwarantuje wygodę podczas odsuwania krzesła i zapobiegnie uszkodzeniu tapety czy gładzi. Jeżeli za krzesłami ma się znaleźć przejście, to rekomendowana szerokość ciągu komunikacyjnego wynosi 120 cm. To pozwoli na swobodne mijanie się 2. osób.

Klasyczna wysokość stołu wynosi 76 cm. Takie rozwiązanie konstrukcyjne spełnia oczekiwania większości osób. Problem może się pojawić w przypadku bardzo niskich i bardzo wysokich ludzi. Na szczęście są to skrajne przypadki. Co jeszcze może utrudniać siedzenie przy stole? Zdarza się, że nisko osadzona deska wzmacniająca konstrukcję, powoduje dyskomfort podczas siedzenia. Z tego powodu warto przetestować stół i siedziska przed zakupem.

Podsumowanie: Jak dopasować duży stół i krzesła?

Zakup dużego stołu z krzesłami musi być dobrze przemyślany. W wielu sytuacjach wymaga kompromisu między tym, co nam się podoba, a tym, co jest funkcjonalne. By stworzyć harmonijną aranżację, warto wybrać meble w tym samym stylu. Ważny jest również odstęp między siedziskami a ścianą oraz szerokość ciągu komunikacyjnego.

Popularne wyszukania:
sofa młodzieżowa rozkładana | zestawy mebli kuchennych narożnych | regały białe | kuchnia pod zabudowę cena | hoker różowy | stolik owalny | stolik nocny biały połysk | szafka do łazienki | sklep meblowy wrocław | stół kuchenny

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji odnośnie plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności