jadalnia-polaczona-z-kuchnia-czy-osobne-pomieszczenie--plusy-i-minusy--
01.08.2022

Jadalnia połączona z kuchnią czy osobne pomieszczenie – plusy i minusy  

Nowoczesne wnętrza często są pozbawione ścian i podzielone na strefy. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Czy jadalnia połączona z kuchnią to na pewno dobry pomysł? A może lepiej zdecydować się na osobne pomieszczenie? Sprawdzamy wady oraz zalety obu rozwiązań.

Jadalnia to nie tylko meble, ale również piękne wspomnienia

Jadalnię tworzą meble przeznaczone do spożywania posiłków, czyli stół i krzesła. Szafki oraz inne elementy wystroju stanowią dla nich tylko tło. Tutaj spotykają się domownicy, by wspólnie spędzić czas i razem zjeść pyszne potrawy. Taki rytuał umacnia więzi oraz wspomaga rozwój dzieci.

Zastanówmy się, co tak naprawdę najlepiej pamiętamy z dzieciństwa. Czy są to prezenty? A może beztroskie chwile spędzone z bliskimi? Zapach świeżo upieczonego ciasta? Smak zwykłej bułki z masłem i pomidorem? Bieganie po łące z rodzicami?

No właśnie… W naszej pamięci utkwiły smaki, zapachy i czas spędzony z opiekunami. Byliśmy wtedy naprawdę szczęśliwi i chętnie wracamy do tych momentów, teraz gdy jesteśmy dorośli. To jak wygląda nasza teraźniejszość, zależy od nas. Jeśli sami jesteśmy rodzicami, zadbajmy o to, by minimum raz dziennie zasiąść z dziećmi do stołu. Dzięki temu będą się lepiej rozwijać, a my lepiej ich poznamy oraz zyskamy lepszy kontakt.

Projektując jadalnię, możemy się zdecydować na jedną z następujących opcji:

  • połączenie ze sobą dwóch pomieszczeń,
  • stworzenie oddzielnej aranżacji,
  • wydzielenie specjalnej strefy w kuchni.

Każdy z wariantów ma swoich zwolenników i przeciwników. Najważniejsze, by wybrać rozwiązanie dopasowane w 100% do indywidualnych potrzeb.

Jadalnia połączona z kuchnią w jednym pomieszczeniu

Meble w jadalni połączonej z kuchnią powinny być wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu czystości oraz odporne na wilgoć.  Do kącika, w którym będziemy spożywać posiłek, należy dopasować inne oświetlenie niż do zabudowy kuchennej. W ten sposób wydzielimy osobną strefę.

W tym wypadku meble kuchenne możemy ustawić np.:

  • w jednej linii, a stół po przeciwnej stronie,
  • w kształcie litery U lub G i stół na środku,
  • dwurzędowo albo w kształcie litery L – stół w dowolnym miejscu.

Jadalnia w kuchni ma wiele zalet. W ten sposób ograniczamy rozprzestrzenianie się brudu. Okruchy i inne resztki, które upadły na podłogę, można błyskawicznie posprzątać. Zmycie plam z płytek jest łatwiejsze od czyszczenia dywanu. Dzięki temu oszczędzamy sporo czasu.

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest bezpieczeństwo. Przenoszenie gorących naczyń z pieca na stół znajdujący się obok zmniejsza ryzyko oparzenia. Chroniona jest również zastawa stołowa przed stłuczeniem. Podczas przenoszenia talerzy i szklanek do innego pomieszczenia istnieje większa szansa, że zostaną uszkodzone.

Minusem małej jadalni w kuchni jest brak możliwości organizacji przyjęć rodzinnych. Liczba miejsc siedzących jest ograniczona, a przygotowanie jedzenia pomiędzy gośćmi okazuje się problematyczne. W tej sytuacji lepiej wybrać salon albo duży, taras jeśli jest ciepło.

Jadalnia połączona z kuchnią – dwa pomieszczenia jako całość

Jadalnię możemy urządzić również w pokoju obok, łącząc dwa pomieszczenia w jedno. W ten sposób stworzymy przestronne jasne wnętrze. Taki wariant umożliwia organizację przyjęć. Gospodarze nie tracą kontaktu wzrokowego z gośćmi, gdy przygotowują napoje oraz jedzenie. Przez cały czas mogą brać aktywny udział w rozmowach.

Wadą takiego rozwiązania jest przenikanie oparów do jadalni. Krzesła tapicerowane są narażone na negatywne działanie wilgoci. Na stelażu i tapicerce z czasem pojawia się tłusty osad. Aby temu zapobiec, należy systematycznie czyścić siedziska.

Projektując przestrzeń, zwróćmy uwagę, aby meble w jadalni oraz w kuchni były wykonane w tym samym stylu. W pobliżu dużego stołu i krzeseł możemy ustawić np. podświetlaną witrynę lub komodę wyposażoną w barek. Mile widziane również dekoracje ścienne, m.in. ramki na zdjęcia, a także kolorowe doniczki z kwiatami.

Jadalnia jako osobne pomieszczenie

Oddzielenie jadalni od kuchni wydaje się rozsądnym wyjściem, gdy dysponujemy wolnym pokojem w domu. W tym wypadku możemy urządzić mini jadalnię, z której będziemy korzystać na co dzień i większą, w której będziemy zasiadać podczas świąt. Tutaj będziemy celebrować również rodzinne uroczystości.

Projektując osobną jadalnię, zyskujemy wiele możliwości aranżacyjnych. Możemy do niej zakupić meble w innym stylu niż do kuchni. Będą one mniej narażone na wilgoć i wysoką temperaturę. Dzięki temu przedłużymy ich żywotność. Prawidłowo pielęgnowane będą nam służyć przez długi czas. Wadą takiego wystroju jest konieczność noszenia ciężkich gorących naczyń gdzie indziej, a także ograniczony kontakt z gośćmi.

Podsumowanie: Jadalnia połączona z kuchnią czy osobne pomieszczenie – plusy i minusy

Urządzając jadalnię, mamy do wyboru meble modułowe lub gotowe zestawy. Miłośnikom nowoczesnych oraz skandynawskich wnętrz polecamy kolekcję Panama albo Toscania. Pierwsza to stylowe szafki z połyskiem w białym kolorze i blatem w odcieniu naturalnego drewna. Z kolei druga z pewnością spodoba się także fanom prowansalskich stylizacji. Starannie wykończone designerskie wyposażenie zapewni komfort domownikom oraz gościom. Obie propozycje pasują do osobnego wnętrza, jak i do dwóch połączonych ze sobą.

Osoby, które zdecydują się na połączenie kuchni z jadalnią w jednym wnętrzu, zapraszamy do skorzystania z naszego bezpłatnego programu do projektowania Planer 3D. Można w nim przetestować rozmaite ustawienia mebli dostępnych w naszej ofercie, by wybrać najlepszy układ. W ten sposób można uniknąć wielu aranżacyjnych błędów.

 

Popularne wyszukania:
szafki do łazienki stojące | kuchnie narożne małe | kompletne łóżka do sypialni | fotel jednoosobowy | mebla biurowe | regał kuchenny narożny | wolsztyn 24 | komody ciemne | fotele rozkładane | wiszący barek na alkohol

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji odnośnie plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności